Projekt Theta byl zahájen v roce 2019 pro společnost Beneš a Lát, která ve svém závodě v Mimoni využívá technologii vysokotlakého vstřikování hliníku do forem. Původním cílem projektu bylo vytvořit systém pro průběžné sledování fyzikálních veličin během výrobního procesu. Vyvinutý měřicí systém se však ukázal jako přínosný i pro úkoly spojené s využitím konformního chlazení a chlazení pomocí proměnlivých struktur ve slévárenských formách, kde umožňuje precizní sledování výrobních parametrů.
Technické parametry
Ve slévárenských formách je zpravidla jako temperační medium využíván olej a v chladicích okruzích voda. Olejové okruhy dosahují teplot přes 200 °C, zatímco chladicí okruhy mají maximální teplotu okolo 90–100 °C, zařízení je dimenzováno tak, aby těmto rozsahům vyhovovalo. ThetaBox umožňuje sledovat teploty, průtoky a tlaky v jednotlivých okruzích, což umožňuje detailní diagnostiku celého procesu a identifikaci případných výrobních odchylek. Díky tomu je možné stabilizovat a optimalizovat výrobní cyklus a zachytávat abnormální stavy pro včasné varování obsluhy.
Pracovní rozsahy měřených veličin jsou následující:
- Teploty: 0–700 °C
- Tlaky: 0–12 MPa
- Průtoky: 11,3–113 LPM (vysokoteplotní okruh); 2-40 LPM (nízkoteplotní okruh)
Měřicí systém umožňuje ukládání veličin do lokálního úložiště zařízení a současně odesílat data přes WiFi do sítě pomocí protokolu MQTT. Frekvenci a další parametry měření může uživatel definovat pomocí jednoduchého konfiguračního souboru v interním úložišti zařízení. V základním nastavení se měřené veličiny zaznamenávají každou sekundu.
Klíčová vylepšení
- Integrace čtečky SD karet pro ukládání naměřených dat.
- WiFi modul, který umožňuje online přenos dat do podnikového systému.
- Zavedení ‚majákového‘ režimu, který při překročení nastavených limitů automaticky aktivuje varovná zařízení, například výstražná světla u strojů.
„Projekt Theta je pro nás důležitým krokem k implementaci moderních technologií do průmyslové výroby. Díky ThetaBoxu se daří snižovat zmetkovitost výroby, zvyšovat kvalitu a rychlost výroby a snižovat energetickou náročnost výrobního procesu,“ uvádí Ing. Tomáš Jetmar, generální manažer NCK MATCA.
Beneš a Lát: https://www.benesalat.cz/