Konsorcium NCK MATCA se za dobu své existence znatelně rozrostlo a z původních sedmi zakládajících členů je v současné době napříč celou Českou republikou rozeseto celkem 24 pracovišť NCK MATCA z akademické a průmyslové sféry, které spojuje výzkum a vývoj pokročilých technologií.

Díky úspěchu ve veřejné soutěži Programu Národní Centra Kompetence (2022), vyhlášené Technologickou agenturou České Republiky (TAČR), pokračujeme v dosud velmi perspektivní spolupráci a aplikovaném výzkumu v NCK MATCA 2, které se úspěšně rozšířilo o 4 další partnery (Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., SHM, s. r. o., ad-tech s.r.o. a Advanced Metal Powders s.r.o.).

Akademické subjekty:

FZU TUL IPP UPOL HiLASE CHV IT JČU MUNI UFCH JH BC IH

Komerční subjekty:

HVM BaL LET CZUB CARDAM SIGMA VS OZM FNM SHM ADT AMP

TUL FNM BC OZM UFCH JH IT IPP FZU BAL HVM LET HiLASE CARDAM JČU SIGMA MUNI UPOL VS CZUB CHV

Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) je součástí Univerzity Palackého v Olomouci. Hlavním cílem RCPTM je přenos znalostí v oblasti nanotechnologií, materiálů a optické vědy. Cílem RCPTM je zapojit špičkové vědce z celého světa do výzkumu v centru se zaměřením na studenty, doktorandy a výzkumníky. RCPTM motivuje zahraniční odborníky k práci v centru na projektech ve vysoce kvalitních vědeckých týmech.

RCPTM má několik úspěšných projektů.  Dva z nich jsou projekty, týkající se výzkumu ultra-vysokoenergetického kosmického záření spolu s observatoří Pierra Augera v Argentině a s University of Chicago. Další projekt se zaměřuje na výzkum fotonů gama kosmického původu v Chille a na Kanárských ostrovech. RCPTM je také součástí mezinárodního výzkumného centra CERN se zaměřením na projekt ATLAS-CERN.

Univerzita Palackého v Olomouci se také podílí na společném projektu ve spolupráci s Fyzikální ústavem AV ČR, Společná laboratoř optiky (SLO). SLO bylo založeno v roce 1985 a zaměřuje se na výzkum aplikované optiky, experimentální fyziky částic, kvantové a nelineární optiky a vln a holografie.