Konsorcium NCK MATCA se za dobu své existence znatelně rozrostlo a z původních sedmi zakládajících členů je v současné době napříč celou Českou republikou rozeseto celkem 24 pracovišť NCK MATCA z akademické a průmyslové sféry, které spojuje výzkum a vývoj pokročilých technologií.
Díky úspěchu ve veřejné soutěži Programu Národní Centra Kompetence (2022), vyhlášené Technologickou agenturou České Republiky (TAČR), pokračujeme v dosud velmi perspektivní spolupráci a aplikovaném výzkumu v NCK MATCA 2, které se úspěšně rozšířilo o 4 další partnery (Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., SHM, s. r. o., ad-tech s.r.o. a Advanced Metal Powders s.r.o.).
Akademické subjekty:
Komerční subjekty:
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích je výzkumnou univerzitou, zaměřenou zejména na přírodní vědy, společenské vědy a humanitní vědy. Významným aspektem vědecko-výzkumných aktivit je úzká spolupráce s Akademií věd ČR. Univerzitu tvoří osm fakult, nabízejících výběr programů terciárního vzdělávání. Přírodovědecká fakulta je nástupcem Fakulty biologických věd založené v roce 1991. Tato fakulta nabízí bakalářské, magisterské a postgraduální studium v řadě biologických disciplín a od roku 2007 se rozšířila o několik dalších vědních oborů (chemie, fyzika, matematika, informatika).
Výzkum na Fyzikálním ústavu je orientovaný hlavně na biofyziku, například ultrarychlé procesy excitovaného stavu v různých přírodních systémech, molekulární modelování (simulace vody a vodných roztoků, fázové rovnováhy, rozhraní pevná látka – kapalina), modelování tekutin (numerické simulace dynamických procesů ve sluneční koroně), nízkoteplotní plazma a věda o materiálech. Laboratoř aplikované fyziky plazmatu a nanostruktur je zaměřena na výzkum nízkoteplotních plazmových procesů pro depozici 1-, 2- a 3-D inovativních nanostruktur a (bio) funkčních tenkých filmů. Výzkum je prováděn na hranici pokročilé vědy o materiálech, fyziky a biochemie, zabývající se přípravou povrchů s možnou aplikací v biotechnologii, senzorech a ochranných površích. Funkční tenké filmy se přednostně připravují metodou plazmové depozice par (PVD) a metodou plazmové depozice chemickou depozicí par (PECVD) s přizpůsobením jejich topologických struktur v rozměrech nanometrů až po homogenní a husté povlaky o tloušťce mikronů. Tímto způsobem jsou deponovány kovy, oxidy kovů, polovodiče, polymerní filmy, jakož i izolované nanočástice a nanokompozity s vysokou přidanou hodnotou. Laboratoř udržuje spolupráci s národními a mezinárodními partnery, včetně obchodních partnerů pro aplikovaný výzkum.