Konsorcium NCK MATCA se za dobu své existence znatelně rozrostlo a z původních sedmi zakládajících členů je v současné době napříč celou Českou republikou rozeseto celkem 24 pracovišť NCK MATCA z akademické a průmyslové sféry, které spojuje výzkum a vývoj pokročilých technologií.
Díky úspěchu ve veřejné soutěži Programu Národní Centra Kompetence (2022), vyhlášené Technologickou agenturou České Republiky (TAČR), pokračujeme v dosud velmi perspektivní spolupráci a aplikovaném výzkumu v NCK MATCA 2, které se úspěšně rozšířilo o 4 další partnery (Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., SHM, s. r. o., ad-tech s.r.o. a Advanced Metal Powders s.r.o.).
Akademické subjekty:
Komerční subjekty:
Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) je součástí Univerzity Palackého v Olomouci. Hlavním cílem RCPTM je přenos znalostí v oblasti nanotechnologií, materiálů a optické vědy. Cílem RCPTM je zapojit špičkové vědce z celého světa do výzkumu v centru se zaměřením na studenty, doktorandy a výzkumníky. RCPTM motivuje zahraniční odborníky k práci v centru na projektech ve vysoce kvalitních vědeckých týmech.
RCPTM má několik úspěšných projektů. Dva z nich jsou projekty, týkající se výzkumu ultra-vysokoenergetického kosmického záření spolu s observatoří Pierra Augera v Argentině a s University of Chicago. Další projekt se zaměřuje na výzkum fotonů gama kosmického původu v Chille a na Kanárských ostrovech. RCPTM je také součástí mezinárodního výzkumného centra CERN se zaměřením na projekt ATLAS-CERN.
Univerzita Palackého v Olomouci se také podílí na společném projektu ve spolupráci s Fyzikální ústavem AV ČR, Společná laboratoř optiky (SLO). SLO bylo založeno v roce 1985 a zaměřuje se na výzkum aplikované optiky, experimentální fyziky částic, kvantové a nelineární optiky a vln a holografie.